ПОРАДИ БЛИЗЬКИМ ТА РІДНИМ НЕЗРЯЧОГО
Втрата зору — це драма як для самого незрячого, так і для його близьких. Та вона може бути пом’якшена, якщо потерпілий та його рідні будуть обізнані з життям незрячих, з їхніми потенційними можливостями.
Втрата зору в одних людей — наслідок травми, а інші втрачають зір поступово внаслідок хвороби. Звичайно, сім’я повинна все робити для того, щоб попередити біду, чи хоча б відтягнути її, але якщо вона вже прийшла, то посильте свою увагу до незрячого. Ви помиляєтесь, якщо думаєте, що одним тільки своїм піклуванням і надмірною увагою зможете дати незрячому все і навіть замінити йому весь світ. Не даючи йому можливості спілкування з такими, як він, не сприяючи його працевлаштуванню, ви прирікаєте незрячого на самотність зі страшними її наслідками. Ви в змозі зробити все, щоб рідна вам людина і надалі могла жити насиченим і різноманітним життям.
Реабілітація буде більш успішною, якщо ви зміните своє ставлення до самої сліпоти і перестанете вбачати в незрячому безпомічну і нещасну людину. Якщо потерпілий до нещастя жив повноцінним духовним життям, любив і вмів майструвати, по можливості створіть умови, які б дали йому змогу жити тим же життям.
Анкетування, яке проводилось серед зрячих в ряді країн, показало, що вони мають хибне уявлення про сліпоту. Вони не вірять, що незрячому під силу займатись улюбленою справою, що він може бути щасливим, може створити повноцінну сім’ю і т.п.
Щоб всебічна реабілітація була більш успішною, на наш погляд, сім’я повинна перебудуватися в найважливіших напрямках — це потрібно для того, щоб вона продовжувала виконувати свої основні функції.
По-перше, слід перерозподілити обов’язки в сім’ї.
По-друге, пам’ятати про людину, яка потребує додаткової уваги, і в зв’язку з цим узгоджувати свої дії.
Якщо втратив зір чоловік, його обов’язки по можливості повинна взяти більш сильна частина родичів. Якщо жінка — ЇЇ праця повинна бути розподілена між усіма. Це потрібно тому, що основне навантаження у сім’ях, як правило, несе жінка. Було б краще, якби взагалі зник розподіл на чоловічу та жіночу працю. В міру відновлення своїх можливостей реабілітований зможе розширити коло своїх обов’язків.
В інтересах справи доручайте незрячому виконувати домашню роботу, яка б була менш відповідальною, але посильною для нього і в той же час необхідною для сім’ї. Сміливо доручайте йому побутову техніку: пилосос, пральну машину, праску, швейну машину і т.п. Пам’ятайте про те, що незрячий не тільки в змозі відновити за вашої підтримки свою працездатність, але на побутовому рівні й перевершити свої можливості, які були у нього до втрати зору.
У потерпілого в результаті нещастя може статися злам психіки, і тому рідні та знайомі повинні бути особливо чуйними, тактовними, терплячими, бо біда, розділена на всіх, видається меншою. У цей період не будуть зайвими жарт і похвала, критика і самокритика, прохання і наказ. Бажано, щоб саме сім’я створила умови для самореабілітації і допомоги їй. Усі речі повинні знаходитись на строго визначених місцях. Створіть у квартирі певний комфорт для проживання незрячого. Переставляючи які-небудь речі чи предмети, особливо дорогоцінні і крихкі, попередьте про це незрячого.
Шановні рідні та близькі! Від вас великою мірою залежить, як швидко близька для вас людина зможе подолати критичний період свого життя. Отож не скупіться на доброту і тепло, проявляйте витримку і терпіння. І тоді ви разом переможете недугу.