Вагітним радять слухати Моцарта, а всім, хто бажає підлікувати нервову систему, – музику трьохста років тому.

На сьогодні існує таке поняття як “криза віри” – люди не тимчасово, а постійно перебувають у депресивному стані. На тлі недовіри до влади, церкви, громади, невдоволеності життям виникають проблеми в сім’ї, невизначеність, підсилена кризою, неможливість самореалізації.

Як українці долають депресію? Відвідують психотерапевтів? Сумнівно. Такої звички наш народ ще не набув. Простіше зазирнути до чарки або випити жме­ню антидепресантів.

Експерти ж радять замість алкоголю й пігулок навідатися до філармонії.

Коли людина потрапляє на концерт класичної музики, то душа її відчуває, що це істинно. Душа не обманює. Особливо яскраво це відчуває молодь

– класична музика не бреше, вона не написана на замовлення. Класична му­зика – вершина культурного айсбергу, створеного людством, тому кращого засобу виходу з депресії не існує”, -ділиться своїми роздумами всесвітньо відомий піаніст, лауреат конкурсу ім. С. Рахманінова Олексій Ботвинов.

Перед концертом музикант нама­гається налаштувати аудиторію на правильну хвилю словами або відео-рядом, проте стверджує, що при чесній подачі музика діє навіть на непідготовлених людей – 90% інфор­мації сприймається безпосередньо, без будь-якого вербального чи візу­ального пояснення. І тому, слухаючи “Елегію” С. Рахманінова, люди в США, Тайвані чи Україні плачуть однаково.

Найкращою ж музикою для долання депресії вважаються твори Бетховена, які композитор написав, коли був уже цілковито глухим. Хіба це не перекон­ливий доказ того, що музика – не лише те, що ми чуємо?

Протягом усієї історії людства за­няття музикою посідало чільне місце у вихованні особистості. Перший концерт циклу “Шедеври класичної музики трьох століть. Від Баха до Прокофьєва” відомий громадський діяч, скрипаль, культуролог, дослідник у галузі музикотерапії Ми­хайло Казінік розпочав знаковими словами: “Якщо ви хочете, щоб ваші діти отримали Нобелівську премію -почніть із музики”.

“Бажаєте допомогти своїй нервовій системі? Слухайте музику трьохста років тому. Раніше в людей був зовсім інший пульс”, – розповідає далі знаме­нитий російський скрипаль, а нині ви­кладач Драматичного інституту в Сток­гольмі.

А народжувати дітей Казінік радить під Моцарта. Це зменшує стрес малюка при потраплянні з лона матері в чужий для нього світ. З першого дня вагітності майбутнім мамам слід починати слухати твори геніального композитора – тоді дитинка народиться психічно здоровою і талановитою.

За словами скрипаля Казініка, у Стокгольмі два тижні транслювали за­пис бійки в українському парламенті. Приїхавши до Києва, він запропонував дати концерт у парламенті, щоб увесь світ побачив не лише викривлені від злості, але й просвітлені обличчя ук­раїнських політиків.

Проте його пропозицію державні мужі зустріли холодно, мовляв, парла­мент – не місце для подібних забавок. “Чому українці перестали співати й по­чали кричати одне на одного?” – ди­вується музикант.

Музикотерапія – це психотерапевтичний метод, що використовує музику як лікуваль­ний засіб.

Існує два основних напрямки музикотерапії: активна й пасивна (рецептивна). Актив­на – це власне виконання музичного твору чи імпровізація за допомогою голосу або му­зичних інструментів.

Пасивна музикотерапія розглядається як процес сприйняття музики з терапевтич­ною метою. Це може бути колективне прослуховування музичних композицій, спрямо­ване на розвиток довіри та взаєморозуміння аудиторії, індивідуальне прослуховування з метою досягнення катарсису (духовного очищення через мистецтво) або зняття стресу.

Найчастіше в психотерапевтичній практиці використовується саме колективне про­слуховування музики. Зазвичай, це три спеціально підібрані композиції на 1 сеанс. Після кожної композиції, що триває близько 10 хвилин, присутні діляться своїми спогадами, переживаннями й фантазіями, що виникли під час прослуховування. Також пропонують, користуючись музичними записами з фонотеки, скласти “музичний портрет” свій або ж друга, висловити свої почуття за допомогою простих музичних інструментів чи пред­метів, якими можна створити звук. Як варіант музичної терапії використовується хоровий спів.
Н. ДОВГОПОЛ.